strona główna      poleć znajomemu      mapa serwisu  

podłogi naturalne

PORADNIK - pielęgnacja podłogi olejowanej

Materiał naturalny jakim jest DREWNO mimo obróbki technologicznej i różnorodnym warstwom zabezpieczającym- w czasie eksploatacji ulega zużyciu. Stąd też Drewno wymaga stałej opieki i wysiłku – jeżeli zależy nam na zachowaniu jak najdłużej niepowtarzalnego piękna podłóg naturalnych. Istotnym działaniem jest odpowiednia pielęgnacja takiej posadzki gdyż nie tylko utrwala jej naturalne piękno, ale przedłuża żywotność. Nawet najpiękniejsza podłoga drewniana pozostawiona samej sobie wzbudza dyskomfort u jej posiadacza- dzieje się tak głównie w przypadku klientów którzy zdecydowali się na drewniane podłogi, ale nieodpowiednio o nie dbali. Efektem jest posadzka, która w całości nadaje się do wymiany lub przykrycia.

Głównymi zagrożeniami dla drewna jest wilgoć oraz drobinki piasku działające na powierzchnię lakieru jak papier ścierny, stąd najważniejszym w pracach pielęgnacyjnym jest zabezpieczenie posadzki przed tymi czynnikami. Przy czym istotny jest rodzaj posadzki (parkiet, deski, mozaika, drewno lite, warstwy drewna), gatunek użytego drewna (jasne, ciemne, egzotyczne, krajowe) oraz sposób wykończenia posadzki (podłoga lakierowana, olejowana,). Przede wszystkim należy pamiętać, iż nie należy myć drewnianej posadzki bezpośrednio wodą. Nie zaleca się również stosowania do mycia mopa czy też innego rodzaju sprzętu, który wchłania nadmierne ilości wody i rozmazuje je po powierzchni drewna.

Drewno jako materiał higroskopijny, zmienia swoje właściwości w zależności od warunków panujących w otoczeniu. Stąd też istotne jest utrzymywanie w pomieszczeniach gdzie zamontowana jest podłoga drewniana optymalnych warunków dla posadzek drewnianych czyli: temperatura 18-20°C oraz wilgotność 50-80%. Zwiększona wilgotność powoduje pęcznienie i wybrzuszanie się elementów podłogi a zbyt niska – ich rozsychanie się, co skutkuje powstawaniem mniejszych bądź większych szczelin. Jest to naturalny objaw pracy drewna, lecz warto pamiętać, iż długotrwałe wystawianie na bezpośrednie działanie wody może spowodować nieodwracalne zmiany. Dlatego też aby temu zapobiec należy stosować do pielęgnacji podłóg drewnianych specjalistycznych preparatów producentów podłóg drewnianych.

Trwałość podłogi OLEJOWANEJ w znacznym stopniu jest uzależniona od przestrzegania podstawowych zasad jej użytkowania i pielęgnowania. Warunkiem podstawowym jest odpowiednie zabezpieczenie podłogi przed działaniem niszczących czynników takich jak pasek czy woda.
Zabezpieczenie uzyskujemy przez stosowanie odpowiednich wycieraczek i mat przy wejściu do mieszkania.

Zalecamy następujące metody sprzątania:
- odkurzanie podłóg za pomocą odpowiedniej do tego szczotki lub ścieranie suchym mopem
- ścieranie wilgotnym mopem- warunkiem jest aby podłoga zdołała wyschnąć w ciągu dwóch minut od kontaktu z wodą

Jednakże w stosunku do podłóg olejowanych poleca się wybór suchych metod ich sprzątania.
Do pielęgnacji podłóg olejowanych stosuje się specjalne środki o charakterze zabezpieczającym. Czynności związane z pielęgnacją podłogi wykonujemy w regularnych odstępach czasowych, wynoszących zwykle około 6 miesięcy.
Takie postępowanie uchroni nas przed koniecznością przeprowadzenia gruntownej renowacji.
W sprzedaży posiadamy pełną gamę produktów oferowanych przez firmę Barlinek do pielęgnacji podłóg olejowanych- są to preparaty o nazwie Protektor Natura.

Wśród nich wyróżniamy:

- olej pielęgnacyjny - jest to środek do wszystkich podłóg drewnianych pokrytych olejem UV w kolorze naturalnym lub białym. Stosowany jako preparat odświeżający i pielęgnujący kiedy podłoga staje się matowa i szara. Ułatwia codzienną pielęgnację i zwiększa odporność podłogi na zabrudzenia.

- mydło podłogowe - używane do bieżącej pielęgnacji podłóg olejowanych. Jest to specjalne mydło o dużym stężeniu stosowane do czyszczenia olejowanych powierzchni drewnianych

- pasta pielęgnacyjna - wydajny środek do konserwacji i zabezpieczenia olejowanych podłóg drewnianych. Działa na podłogę odświeżająco a jednocześnie zapewnia skuteczną ochronę powierzchni.

Po użyciu podłoga wymaga 4- godzinnego wyłączenia z eksploatacji i dodatkowo 48 godzin do utwardzenia powłoki- nie wolno jej wtedy myć na mokro!

- intensywny zmywacz - służy do gruntownego czyszczenia podłóg olejowanych. Usuwa różne rodzaje brudu: tłuszcze, nikotynę, stare warstwy mydła podłogowego. Stosowany przed użyciem oleju pielęgnacyjnego lub mydła podłogowego.
- oleje naprawcze - przeznaczone do podłóg olejowanych jako środek pielęgnacyjny i odświeżający, a także do napraw punktowych.