strona główna      poleć znajomemu      mapa serwisu  

podłogi naturalne

PORADNIK - dlaczego drewno

Drewno jest materiałem naturalnym, który towarzyszy ludziom od wieków. Podłoga wykonana z drewna stanowi ponadczasowy materiał nie tylko użytkowy ze względu na swoją trwałość i możliwość regeneracji ale również estetyczny przybliżający człowieka do natury Ponieważ do wykonywania posadzek drewnianych stosuje się materiał w niewielkim stopniu przetworzony stanowi on doskonałą alternatywę dla ludzi z problemami alergicznymi (właściwości hipoalergiczne drewna). Podłoga drewniana to przede wszystkim podłoga która tętni życiem ze względu na niepowtarzalność rysunku usłojenia niekiedy przypominającego fantastyczne wręcz wzory włókien, intrygującej naturalnej barwy, zmieniającej się pod wpływem promieni słonecznych. Podłoga drewniana to podłoga nietuzinkowa, która zachwyci nawet najbardziej wybrednego człowieka- bowiem możliwości jakie daje nam drewno ogranicza jedynie fantazja człowieka.

Należy pamiętać również , że fenomen drewna objawia się również w jego walorach prozdrowotnych. Właściwości drewna istotnie wpływają na regulację mikroklimatu pomieszczenia. Ponadto różnorodność gatunków drewna pod względem jego twardości, kurczliwości, światłoczułości, odporności, barwy, usłojenia czynią z drewna materiał unikalny a jednocześnie taki, który daje gwarancję zadowolenia i satysfakcji na długie lata. Podłogi drewniane to posadzki wielopokoleniowe. Wymianie mogą podlegać meble czy inne elementy wyposażenia wnętrz a tymczasem podłoga drewniana nabiera wartości w miarę upływu czasu, szlachetnieje dodając wnętrzom niepowtarzalnego uroku i charakteru.


Drzewo stanowiło istotny materiał budowlany od najdawniejszych czasów kiedy człowiek pojawił się na ziemi. Domy dające schronienie budowane były z drzewa i stanowiły niezwykle trwałą konstrukcję. Nawet gdy nauczono się budować obiekty murowane miały one posadzkę drewnianą lub kamienną, a więc wykonaną z dostępnych wówczas materiałów naturalnych. Obecnie powraca się do budowy tradycyjnych drewnianych domów, głównie ze względu na wartości prozdrowotne drewna i jego właściwości naturalne która zapewniają ciągłą wymianę powietrza bez utraty ciepła. Coraz bardziej doceniamy życie w zgodzie z naturą, a odpoczynek w pomieszczeniach mających łagodzący wpływ na nasze samopoczucie i pozytywnie oddziałujących na nasze zdrowie traktujemy jak wysoko ceniony luksus. Drewniana posadzka stwarza swoisty mikroklimat: nadmierna ilość wody z powietrza zostaje wchłonięta a w suche pory roku (zimą) drewno wilgoć oddaje poprawiając dzięki temu warunki klimatyczne w pomieszczeniu. Bardzo ważne jest jednak to, aby pamiętać iż naturalne drewno reaguje na zmiany klimatyczne w pomieszczeniu- a więc naturalnie pracuje. W okresie grzewczym, kiedy wilgotność w pomieszczeniach spada możliwe jest pojawienie się szczelin pomiędzy elementami drewnianymi co wynika z faktu, iż drewno oddając wilgoć ulega kurczeniu. Nie stanowi to o defekcie drewna (przy szczelinach szerokości do 0,5mm) lecz jest to jego cecha świadcząca o tym, że to materiał pochodzący od samej natury.

Ponadto warunki klimatyczne optymalne dla posadzek drewnianych są tymi, które są odpowiednie dla ludzkiego organizmu. Dlatego też dbając o podłogi drewniane zapewniamy pełen komfort życia również sobie. Istotne jest aby w takim okresie nawilżać pomieszczenia- winniśmy to robić gdy tylko wyczujemy suchość w ustach i pod powiekami. Ważna jest również wymiana powietrza poprzez wietrzenie mieszkania. Drewno jest materiałem w pełni ekologicznym, który oddycha, jonizuje powietrze – dzięki czemu podłoga nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu ani pyłków jak również jest materiałem łatwym w obróbce. To wyjątkowy materiał podłogowy, a jego zalety są trudne do przecenienia. Naturalne posadzki zapewniają izolację termiczną pomieszczenia odczuwaną jako „ciepła podłoga”, izolacje elektryczną oraz izolację akustyczną – tłumienie hałasu. Świeże drewno wydziela zapach, charakterystyczny dla swojego gatunku (z biegiem lat zapach ulatnia się) a drewniana posadzka znacznie poprawia estetykę drewna. Co więcej, to taki materiał, który dobrze komponuje się z innymi surowcami i tworzywami co ogrywa istotną rolę w aranżacji wnętrz.

W przypadku licznych uszkodzeń podłogę można poddać kilkukrotnej renowacji poprzez szlifowanie i powtórne lakierowanie , która zapewni jej piękny wygląd przez dziesięciolecia. Podejmując polemikę na temat zalet podłóg drewnianych należy zaznaczyć jak wiele wartości użytkowych posiadają podłogi klejone warstwowo, dzięki czemu są one dodatkowo odporne na odkształcenia. Krzyżowe ułożenie trzech warstw deski podłogowej firmy BARLINEK- względem siebie oraz zastosowanie w niej zatrzaskowego złącza typu BARCLICK, umożliwiają drobne ruchy drewna (kurczenie się i pęcznienie) podczas zmian wilgotności i temperatury powietrza. Powoduje to znoszenie naprężeń i przeciwdziała powstawaniu nieestetycznych szczelin. Dzięki tym właściwościom oraz optymalnej grubości deska warstwowa może być układana także na wodnym i elektrycznym ogrzewaniu podłogowym. Technologia wykonania podłogi sprawia również, że jej montaż jest zarówno szybki, prosty jak i czysty. Fabryczne wykończenie warstwy licowej deski firmy BARLINEK umożliwia użytkowanie pomieszczenia tuż po zakończeniu montażu, dzięki czemu użytkownik nie musi długo czekać na rezultaty własnych wyborów.

Reasumując, dlaczego drewno stanowi najbardziej właściwe rozwiązanie? Decydują o tym przede wszystkim:

Cechy Produktu
Drewno stanowi produkt całkowicie naturalny, nie alergizujący, o bardzo dobrej izolacji termicznej, elektrycznej i akustycznej, tworzący niepowtarzalny klimat w pomieszczeniach i dostosowujący się do warunków otoczenia. Cechuje go wilgotność: 9% +/- 2%.
Parkiety z drewna jako produkty w 100% naturalne i higroskopijne reagują na zmieniające się warunki otoczenia w zasadniczy sposób oddziałując na nie.. Drewno jest materiałem higroskopijnym, który pobiera wodę z otoczenia i rozszerza się gdy wilgotność powietrza rośnie lub oddaje i kurczy się gdy wilgotność powietrza spada. Może objawić się to zmianą wymiarów i kształtów klepki w efekcie powodować powstanie szczelin i pęknięć gdy wilgotność powietrza jest zbyt wysoka luz stosunkowo za niska w dłuższym okresie czasu. Zależność tę obrazuje poniższa tabela.

Wilgotność względna powietrza (%) 95 85 80 75 70 65 60 55 50 45 40 35 30 25 20 15 10
Wilgotność równoważna drewna (%) 20,0 18,1 16,3 14,7 13,0 11,6 10,5 9,8 9,0 8,3 7,6 6,7 5,9 5,0 4,3 3,5 2,6

Aby zminimalizować efekt owej pracy materiału należy utrzymywać w pomieszczeniu odpowiedni klimat o wilgotności powietrza najbardziej odpowiadający naturalnym dla człowieka warunkom: 45-60 % wilgotności względnej powietrza i temperaturze ok. 18-22 stopni Celsjusza. Najtrudniejszym okresem jest sezon zimy- kiedy wilgotność powietrza, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków znacznie spada. Należy wówczas nawilżać pomieszczenia najlepiej za pomocą nawilżaczy elektrycznych. W pomieszczeniach w których występuje klimatyzacja- również może wystąpić zjawisko zbyt niskiej wilgotności- o czym należy pamiętać i odpowiednio dbać o nie.