Układanie paneli podłogowych laminowanych

Układanie paneli podłogowych laminowanych

Naturalne panele podłogowe stały się dzisiaj bardzo popularną formą pokrycia podłogowego. Za takim rozwiązaniem przemawia cena paneli drewnianych, ich dostępność, a także prostota w montażu. To właśnie na układaniu paneli laminowanych chcemy się dzisiaj skupić. Istnieje bowiem przekonanie o tym, że jest to czynność dziecinnie prosta, co nie do końca jest prawdziwe. Aby uniknąć błędów w montażu paneli podłogowych, przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek.

Podłoga pływająca – układanie paneli podłogowych z dylatacją

Dla osób, które nigdy nie miały styczności z drewnianą podłogą, warto zaznaczyć, że nie panuje tutaj taka zasada, jak w popularnych puzzlach. Podłoga z paneli laminowanych nie może idealnie zmieścić się w obrys pomieszczenia i stykać ze ścianą. Musi być to podłoga pływająca, a zatem od przegród pionowych musi je dzielić dylatacja co najmniej 0,5 cm. Drewniane panele podłogowe mają zdolność do zmiany objętości pod wpływem zmian temperatury. Jeśli nie zostawimy im zapasu, panele z drewna będą pękać lub wybrzuszać się.

Kiedy kłaść panele podłogowe i co przygotować?

Przed rozpoczęciem układania naturalnych paneli podłogowych musisz przygotować warstwę izolacji, którą trzeba będzie rozłożyć pod spodem. Jest to folia paroizolacyjna, zwykle dostępna w sklepach, w których dystrybuowane są nawet te najtańsze panele podłogowe. Istotna jest również warstwa izolacji akustycznej. Może to być pianka poliuretanowa o grubości 3 mm – w przypadku paneli podłogowych do pokoju to wystarczy w zupełności.

Dobrze rozpocząć jest układanie paneli podłogowych nie wcześniej niż po trzech dniach od przywiezienia ich ze sklepu. Muszą one przystosować się do warunków panujących w pomieszczeniu. W ten sposób uniknie się późniejszego pękania paneli podłogowych. Optymalne warunki do pracy to temperatura zbliżona do 15 stopni Celsjusza i wilgotność nie przekraczająca 60%.

Jak prawidłowo układać panele podłogowe?

Cena paneli podłogowych w kwestii montażu jest bardzo atrakcyjna – praktycznie nie wymaga dodatkowych kosztów związanych z kupnem spoiwa, specjalistyczny narzędzi czy zatrudnienia ekipy montażowej. Wystarczy pamiętać, by układać panele podłogowe laminowane w kierunku wzdłużnym do padania promieniowania, czyli do okna w pomieszczeniu. To pierwszy błąd jaki możemy popełnić, jeśli zgapimy się już na starcie.

Naturalne panele drewniane układa się w kierunku od najdalszego od okna naroża pomieszczenia, aż do źródła światła. Panele montowane są na pióro i wpust, więc nie wymagają dużego nakładu sił – przyda się dodatkowa para rąk do centrowania zatrzasku, ze względu na to, że panel podłogowy jest długi i nieporęczny. Przyda się ostre narzędzie do przycinania paneli oraz listwy maskujące, kładzione po obrysie pomieszczenia.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)