Panele podłogowe - jak prawidłowo dobrać?

Panele podłogowe - jak prawidłowo dobrać?

Podłoga to często mocno bagatelizowany element, a w kwestii wystroju wnętrza jest jednym z czołowych, które wyznaczają styl pomieszczenia. Odpowiedni dobór paneli podłogowych z drewna jest więc kwestią istotną – trzeba do tego podejść z rozwagą, aby zaoszczędzić pieniądze, czas i nerwy, w przypadku potencjalnego niepowodzenia. Laminowane panele podłogowe szturmem wzięły rynek budowlany i na te rozwiązania decyduje się teraz większość osób, zwłaszcza w mieszkaniach.

Zaplanuj pomieszczenie, nie zaczynaj od paneli podłogowych!

Pierwszą kwestią jest rozpoczęcie planowania pomieszczenia w ogólnym ujęciu. Położenie parkietu z paneli podłogowych, a następnie dobieranie doń mebli czy dodatków to kolejność zupełnie nietrafiona. Zdecyduj o stylistyce, doprecyzuj każdy detal, a dopiero na końcu pomyśl o tym, by panele podłogowe pasowały do reszty. Może się wydawać, że najtańsze panele podłogowe są uniwersalne i pasują do każdego pomieszczenia, ale położenie ich przed wyborem mebli może mocno ograniczyć możliwości aranżacyjne.

Ważny jest także do jakiego pokoju panele podłogowe zostaną przewidziane. Nie wszędzie bowiem mogą się nadawać, przykładem jest łazienka. Panele podłogowe ze sklejki pęcznieją pod wpływem wilgoci i parkiet tego typu szybko się zniszczy. Nowoczesne panele z drewna mają jednak tę zaletę, że są częściowo odporne na działanie wilgoci, więc można je stosować w kuchni. Inną kwestią jest odporność na ścieranie, która w przypadku tanich paneli podłogowych jest stosunkowo niska. Wierzchnia warstwa szybko zetrze się pod wpływem drobinek piasku i twardego obuwia, więc takie pomieszczenia jak korytarz czy wiatrołap nie są dobrym miejscem do montażu laminowanych paneli podłogowych.

Zobacz także: drzwi drewniane do mieszkania

Montaż paneli podłogowych z drewna

Ważną kwestią już po zakupie paneli podłogowych jest odpowiednie zaplanowanie montażu. Zawsze kupuj więcej sztuk – cena za metr kwadratowy paneli podłogowych pozwala zainwestować w nadkład, przez co w przypadku uszkodzenia pojedynczego elementu podczas układania, można sprawnie zastąpić go innym. Bywa również tak, że panele drewniane trzeba przycinać, więc może przydać się dodatkowy, uzupełniający element.

Pamiętaj również o izolacji termicznej i akustycznej, w postaci folii paroizolacyjnej i pianki poliuretanowej. Dzięki temu układanie paneli podłogowych będzie zgodne ze sztuką. Musisz także uwzględnić fakt, że panele laminowane tworzą tzw. „pływającą podłogę”. Obrys podłogi nie ma punktu stycznego z obrysem ścian – pozostaje dylatacja rzędu 5-15 mm. Jest to zapas na wypadek rozszerzania się paneli pod wpływem temperatury i wilgoci. W innym wypadku drewniane panele podłogowe mogą pękać lub się wybrzuszać.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *