Panele podłogowe czy lity parkiet z drewna?

Panele podłogowe czy lity parkiet z drewna?

Jeśli jesteś na etapie wykańczania domu lub mieszkania, albo właśnie planujesz remont, to z całą pewnością zainteresujesz się naszym zestawieniem. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu „za i przeciw” drewnianym panelom podłogowym i litym parkietom. W tym miejscu postaramy się obalić stereotypy, np. najtańsze panele podłogowe trzeba wymieniać co dwa lata, a parkiet z drewna kosztuje olbrzymie sumy na utrzymanie, itp.

Drewniana podłoga – lite drewno oznaką klasy, elegancji i wysmakowanego gustu posiadacza

Od lat parkiety z desek drewnianych kojarzone są z solidnym, wieloletnim rozwiązaniem. W ostatnich latach tego typu pokrycie podłogowe zyskało miano tego bardziej ekskluzywnego, ustępując miejsca w szeregu wyrobom o niskiej cenie – panelom podłogowym laminowanym. Lite drewno jest ciepłym materiałem i dobrym izolatorem termicznym. Takie rozwiązanie pozwala przetrwać około 12 cyklinowań, dzięki czemu podłogi drewniane tego typu mogą z powodzeniem służyć nawet ponad 100 lat. Na rynku dostępne są bardzo eleganckie warianty podłóg z drewna: bruk parkietowy, mozaika przemysłowa, lite płyty, deski rustykalne itp.

Parkiet z litego drewna ma jednak swoje wady. Jedną z nich jest kiepska izolacja akustyczna. Musimy też wziąć pod uwagę wysoki koszt jednostkowy takiego rozwiązania, jak również fachowy montaż. Okresowe cyklinowania i dodatkowa pielęgnacja są niezbędne – drewniane parkiety mają do siebie to, że w przypadku zaniedbania mogą stać się siedliskiem grzyba lub też tracić całkowicie swoją urodę, np. czerniejąc.

Parkiet z paneli podłogowych – tanio, szybko, nowocześnie

W dobie kiedy liczy się dostępność, a zasada „czas to pieniądz” rządki światem, nic dziwnego, że pokrycia podłogowe w domach Polaków zdominowały naturalne panele podłogowe. Cena tego rozwiązania, szybki i bezproblemowy montaż, możliwość kupienia niemal w każdym sklepie z asortymentem budowlanym – to argumenty, koło których ciężko przejść obojętnie, gdy planujemy budżet na wykończenie domu lub mieszkania. Panele podłogowe z drewna mają tę zaletę, że świetnie potrafią imitować drewno. Cena za metr kwadratowy paneli podłogowych sprawia, że po zużyciu się można je wymienić bez mocnego uszczerbku na domowym budżecie.

Naturalne panele podłogowe pozwalają na szybki montaż, co też jest sporym atutem – możesz sam w kilka godzin pokryć podłogę pomieszczenia. Panele podłogowe laminowane są produktem lekkim, dającym się w łatwy sposób docinać w razie potrzeby. Ich parametry wytrzymałościowe trudno porównać do litego drewna, jednak rekompensuje to fakt, jak tanie panele drewniane są dzisiaj na rynku.

Dlaczego panele podłogowe mogą być złym rozwiązaniem? Nie są tak trwałe jak podłogi z drewna litego, więc okresowo wymagają całkowitej wymiany. Mają gorsze właściwości mechaniczne, stwarzają też mniej komfortowe wrażenie przy bezpośrednim kontakcie.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)
Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *