Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?

Podłogowy system ogrzewania pomieszczeń zyskuje na popularności. Bywa jednak tak, że przed podjęciem ostatecznej decyzji o inwestycji zastanawiamy się, jaki rodzaj powierzchni sprawdzi się w tym układzie. Popularne, szeroko dostępne i tanie panele podłogowe to jedna z opcji. Postanowiliśmy zasięgnąć języka wśród osób zajmujących się ogrzewaniem podłogowym, by dowiedzieć się jakie panele podłogowe najlepiej tutaj pasują. Oto kilka wskazówek.

Czy panele podłogowe pasują do ogrzewania podłogowego?

Fachowcy podkreślają, że z materiałowego punktu widzenia najlepsze do takich instalacji są płytki ceramiczne, ze względu na swoje właściwości termiczne. Klienci jednak nie przepadają za płytkami w całym domu i chętniej aranżują pomieszczenia pokryte panelami podłogowymi z drewna. Być może nie są one tak doskonale odporne na zmiany temperatur jak rzeczona ceramika, ale przy zachowaniu odpowiednich technik montażu, mogą być równie trwałe. W tym celu należy odpowiednio zaprojektować i zainstalować ogrzewanie podłogowe, a do pokrycia go wykorzystać specjalnej produkcji panele podłogowe.

Typ paneli na ogrzewanie podłogowe

Różnica pomiędzy panelami do ogrzewania podłogowego, a klasycznymi panelami podłogowymi laminowanymi ukryta jest w metodzie produkcji. Charakteryzuje je osobny system oznaczenia. W taki sposób poznamy, że wybrane przez nas panele podłogowe z drewna sprawdzą się i będą miały dobre właściwości termiczne. Trwałe panele podłogowe wyróżniają się klasą ścieralności rzędu 3 lub 4. Są odporne na twarde obuwie, uszkodzenia, zarysowania i zmatowienia powstałe w procesie tarcia drobinek pyłu.

Parametrem określającym jakościowe panele podłogowe jest klasa użyteczności. Według europejskiej normy można dosyć precyzyjnie określić do czego są one dedykowane – na jakie pomieszczenia panele podłogowe z rozróżnieniem na mieszkalne oraz użyteczności publicznej. W tej charakterystyce zostało ujęte także przewidziane natężenie ruchu w pomieszczeniu. Panele na ogrzewanie podłogowe powinny mieć klasę 31 lub 32.

W przypadku paneli podłogowych z drewna liczy się także przewodność cieplna. Zależy ona między innymi od grubości pojedynczego panela na ogrzewanie podłogowe. Klasyczne panele posiadają grubość 10 – 12 mm, co decyduje o ich dobrych własnościach mechanicznych. Panele podłogowe na omawianą instalację powinny raczej mieścić się w przedziale szerokości 6 – 8 mm. Nie ma obaw co do tego, że będą ulegać uszkodzeniom, gdyż są to z reguły jakościowe, elastyczne i wytrzymałe wyroby.

Kupując panele na ogrzewanie podłogowe musimy zwrócić uwagę na ich sposób łączenia. Nie może on zawierać w sobie kleju ani innych łączeń, które reagują na wyższą temperaturę. Zaleca się zakup paneli podłogowych z drewna, które montowane są na pióro i wpust. Wprawny instalator kładzie tego typu pokrycie podłogowe w błyskawicznym czasie.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)